Hlavní stránka

Jihlava slavila moravskou vlajkou

(07.07.2023)

K mnoha městům a obcím v České republice, které o svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje vyvěšují vlajku Moravy, se letos připojila poprvé také Jihlava.

Historické město, se kdysi proslavilo těžbou stříbra a také tím, že na jeho rozlehlém náměstí byla v 15. století za přítomnosti císaře Zikmunda vyhlášena známá Kompaktáta. Ve středověku bylo město, které leží blízko historické hranice Moravy a Čech, označováno za třetí nejvýznamnější moravské město a za husitských válek jako dobře opevněná "zemská" pevnost, bylo oporou markraběte a odolalo pokusům o dobývání husity.

 

Letos byla v historické a nesporně tedy moravské části Jihlavy vyvěšena z iniciativy občanů i magistrátu vlajka na historické městské radnici a také na věži kostela sv. Jakuba většího, která je zpřístupněna k vyhlídkám na město a okolí. 

Na svátek obou věrozvěstů nesměli chybět na náměstí příznivci Moravy, kteří místní i turistům rozdávali letáčky s informacemi o Moravě a s moravskou vlajkou pak prošli historickou částí města.


 

Vladimír Kříž
San Francisko, Jihlava

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /www/doc/www.ingema.net/www/clanek.php:27 Stack trace: #0 {main} thrown in /www/doc/www.ingema.net/www/clanek.php on line 27