Al Fudžajra (foneticky) zaujímá část východního pobřeží země u Ománského zálivu a celý emirát tvoří dvě spolu nesouvisející území. První severnější sousedí na severozápadě s Ras al Chajmou a na severu s ománskou poloostrovní částí Musandam a ostrovy Dymaniat Islands v Hormuzském průlivu. Na jihu má za souseda vnitrozemskou část emirátu Ras al Chajma na jihozápadě a na jihovýchodě Šardžu. Východ omývá Ománský záliv. Druhá menší část sousedí na severu se Šardžou, na západě s Ras al Chajmou a na jihu znovu se Šardžou. I zde východ omývá Ománský záliv.
Tento emirát je typický tím, že v něm není ani ropa, ani písečná poušť. Význam proto má bezcelní průmyslová zóna, velký hluboký přístav, tradiční rybolov a zemědělství.
Fudžajra měla v minulosti velký význam při dobývání území podél Indického oceánu. Proto zde v 16. století postavili Portugalci několik pevností. Ty byly později nahrazeny pevnostmi arabských šejků. Ve městě je stará mešita.
Cesta z Dubaje.
V emirátu jsou tři přírodní mořské rezervace, je zde nejpestřejší mořský život a příhodné podmínky pro potápění. Při pobřeží Khawr Fakkan je řada šnorchlovacích a potápěčských lokalit, např. vedle hotelu Oceanic je Seven Seas Diving Center, u Sandy Beach hotelu Sandy Beach Diving Center (6 kilometrů na sever od města Badyijah), Snoopy Island, kde je možné i noční potápění, Rock Piles jižně od Sandy Beach, kde lze pozorovat humry, kraby, želvy i hejna pestrobarevných rybek, Ras Dibba s korály, želvami, rejnoky a murénami. Severně od Khawr Fakkanu se nachází Car Cemetery
- podmořský hřbitov aut, v nichž si našly úkryt před predátory mořské štiky, rejnoci a žijí zde i barakudy. Naproti Khawr Fakkanu je skalnatý ostrůvek Shark Island. Tvarem připomíná žraločí ploutev a žijí u něho žraloci útesoví, leopardí, obrovští. Pro zkušenější potápěče je ideální lokalita Coral Garden. V Martini Rock jsou skalní útesy poblíž mořské hladiny s mnoha druhy ryb, Hole-In-The-Wall je oblast s podmořskou jeskyní.
Na hranicích s Ománem leží město Dibba. Je výborným zázemím pro potápění. Služby poskytuje komplex motelu Holiday Beach. Služby nabízí i ománská společnost Khasab Travel&Tours (zprostředkovává potápění zde i na severním ománském poloostrově
Musandam).
Hlavní město emirátu se jmenuje stejně jako Emirát. Téměř klíčový je 17 metrů hluboký přístav, kde mohou kotvit lodě s velkým ponorem sotva půl míle od břehu. Emirátu se často říká Východní pobřeží. Moře je skoro čisté (někde na pobřeží jsou žel stopy ropy z lodí).
Khor Fakkan Beach.
Pláže jsou písečné, ale i se skalisky a útesy, které tak vyhledávají potápěči. Vlastní město se skládá už jako tradičně v SAE ze dvou částí, historické a moderní. V té moderní sídlí řada mezinárodních firem, úřadů, bank. Pro turisty zde funguje turistické centrum ve Fujayrah Trade Centre, které podává vyčerpávající informace a pořádá řadu výletů do okolí města. Poblíž hotelu Hilton se nachází několik tržišť s tradičními rybami, ovocem, zeleninou,
suvenýry. Staré město severně odtud poněkud chátrá. Dominuje mu stará pevnost z roku 1670. Snad v blízké budoucnosti bude více investováno do opravy stávajících památek i do infrastruktury.
Hajarské hory.
Mimo město můžete vidět několik strážních věží - badiánů. Jsou sice prázdné, ale je z nich pěkný výhled do okolí. Významné jsou Hajarské hory, oddělující emirát od ostatních emirátů na západ odtud. Původně prvohorní hory vznikly v místě podmořského hřebenu Indického oceánu a na území nedalekého Ománu dosahují výšky přes 1900 metrů nad mořem. Nachází se zde množství fosílií starých 300 tisíc až 8 milionů let. V horách se nachází několik minerálních pramenů. Nejznámější jsou Gamour Springs a Madhab. V podhůří rostou díky dostatečné vlhkosti palmy datlové, mangrovníky, teče zde i říčka a ve Wadi al Wurayah je dokonce pěkný vodopád. V jezírku se dá příjemně osvěžit koupelí. Jan Hájek Zeměpisné sdružení |