Švýcarská konfederace dne 12. prosince 2008 otevřela své pozemní přechody na hranicích se zeměmi EU a ukončila zde kontroly osob. Od půlnoci na dvanáctý prosinec je tato alpská země plnoprávným členem schengenského prostoru. Protože však nepatří do jednotného celního prostoru Evropské unie, kontroly zboží na hranicích nadále zůstávají v platnosti.
Na švýcarských letištích zůstává také zatím vše při starém. Zde začne schengenský režim platit od 29. března 2009, až letiště dobudují zvláštní zóny pro občany zemí tohoto prostoru.
Vše potřebné při vstupu proběhlo na pozemních komunikacích bez jakýchkoliv problémů. Švýcarští celníci se nyní věnují pouze kamionům. Jejich fronty před hranicemi zůstávají stejně dlouhé jako dosud. Možná i proto změna v hraničním režimu není na první pohled příliš patrná. Švýcarská policie bude uskutečňovat jen namátkové silniční kontroly osob hlouběji v příhraničí, tak jako obdobná praxe funguje i v dalších zemích
"Schengenu".
Švýcarsko není členem EU, i když je jejími členskými zeměmi zcela obklopeno, ale úzce s ní v mnoha případech spolupracuje. Myšlenka vstoupit do EU zatím ještě nenašla v zemi dostatečnou podporu. Vstup do schengenského systému si Švýcaři odsouhlasili v referendu v roce 2005, po třech letech jejich volba vstoupila v platnost.
Schengenský prostor od 12. prosince 2008
Schengenský systém odboural vnitřní hranice mezi členy a přenesl veškeré vstupní kontroly na vnější hranice společenství. K schengenskému prostoru se připojily všechny země EU s výjimkou Spojeného království, Irska, Kypru, Bulharska a Rumunska. O připojení k Schengenu jedná také Lichtenštejnsko. Až do vyřešení jeho záležitosti bude veškerý provoz na lichtenštejnské hranici monitorovat kamerový systém. Jan Hájek Zeměpisné sdružení |