V tepelné elektrárně Ledvice na Teplicku staví ČEZ velkou kotelnu s plánovanou výškou 145 metrů. Zástupci firmy stavbě přezdívají Cheopsova pyramida, protože po výstavbě dosáhne výšku známé egyptské pyramidy v Gíze a bude tak nejvyšší budovou v ČR.
Ústecký kraj drží už jeden výškový primát. V Mostě stojí administrativní budova SHD-Komes, která má výšku 96 metrů.
Zatím nejvyšší budovou u nás je budova hotelu City Tower v Praze s výškou 109 metrů. Z přírodních monumentů dosahuje Pančovský vodopád v Krkonoších hloubku padajících vod na dno Labského dolu 140 metrů.
Ledvická kotelna se staví na místě bývalé administrativní budovy ČEZu, kterou nechala společnost strhnout v lednu 2009. Nyní se zde hloubí základy pro kotelnu a strojovnu. Celé zařízení bude stát na desce ze speciální betonové směsi o rozměrech 80 x 130 metrů. Deska bude hluboká osm metrů a bude jí držet více než 800 pilotů.
Elektrárna Ledvice v roce 2009
Kotel v Ledvicích bude práškový. Proto bude jeho součástí i osm kruhově uspořádaných ventilátorových mlýnů, v nichž se bude mlít uhlí na uhelný mour. Spalováním mouru bude vznikat pára, která bude pohánět turbíny na výrobu elektřiny. Součástí nové stavby bude kromě kotelny a strojovny také chladicí věž. Celá stavba bude tak vysoká, že části obyvatel Duchcova zastíní výhled na nedaleký Bořeň.
Tak bude elektrárna Ledvice vypadat v roce 2012
Současná kotelna nejen pomáhá vyrábět elektřinu, ale párou také vytápí domácnosti v Teplicích a Bílině. Zahájení zkušebního provozu nového bloku o výkonu 660 MW je naplánováno na konec roku 2012. Za celou výstavbu zaplatí ČEZ více než 30 miliard korun (zisky má dost vysoké, tak ať je použije na prospěšnou stavbu s nejmodernější technologií, šetrnou k životnímu prostředí). Podle tvrzení odborníků z ČEZu půjde o nejmodernější zařízení na výrobu elektrické energie spalováním hnědého uhlí jak v České republice, tak i ve střední Evropě vůbec.
Elektrárna Ledvice byla uvedena do provozu v letech 1966 až 1969. Původně měla pět bloků, dva už jsou mimo provoz. Bloky 2 a 3 budou odstaveny po spuštění nového zdroje a čtvrtý, s fluidním spalováním, zůstane v provozu až do roku 2035.
Foto převzato z internetu - foto ČEZ
Související články: Nejvyšší
budovy světa Jan Hájek Zeměpisné sdružení |