S účinností od 1. července 2010 přibývá mezi Národní kulturní památky ČR řada dalších objektů.
V Jihočeském kraji jsou to: zemědělská usedlost čp. 3 v Krníně; zámek Vimperk; zemský hřebčinec v Písku a také Závišův kříž. Ten je nejvzácnějším kusem vyšebrodského klášterního pokladu. Praví se o něm, že ho dostal Záviš z Falkenštejna z bývalého pokladu uherských králů při své druhé svatbě se sestrou Ladislava Uherského. Je to dvouramenný byzantský kříž 70 cm vysoký a 28 cm široký. Původní kříž byl vysoký 445 milimetrů. Hořejší příčné břevno má 235 mm a dolní 280 mm. Všechna ramena jsou na koncích rozvinuta v trojlistou francouzskou lilii.
V Jihomoravském kraji jsou novými národními kulturními památkami hotel Avion v Brně; klášter cisterciaček Porta coeli v Předklášteří; archeologické naleziště Dolní Věstonice
- Pavlov; větrný mlýn v Kuželově; Světelský oltář v Adamově
.
Větrný mlýn v Kuželově
Z Karlovarského kraje se na seznam nejvyšších kulturních cenností ČR dostaly císařské lázně v Karlových Varech; kostel sv. Máří Magdalény v Karlových Varech; lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních.
V Královéhradeckém kraji je to dům čp. 92 "Dřevěnka" v Úpici a vodní elektrárna
- přehrada Les Království v Bílé Třemešné.
V Libereckém kraji hospodářský dvůr zámku v Zákupech a Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova.
Z Moravskoslezského kraje přibývá do národních kulturních památek budova bývalé přádelny s dílnou
vzorkovny - dezinatura včetně strojního vybavení v areálu továrny Alois Larisch v Krnově.
I Olomoucký kraj má "přírůstek". Je jím vila Primavesi v Olomouci. Také Pardubický kraj obohatil seznam o kostel sv. Bartoloměje v Kočí u Chrudimi; zámek s opevněním v Pardubicích; krematorium v Pardubicích a Kostel sv. Jakuba Většího v Poličce s rodnou světničkou Bohuslava Martinů.
Plzeňský kraj si připíše zámek Červené Poříčí; klášter premonstrátek v Chotěšově; vodní hamr Dobřív a také jízdárnu ve Světcích.
Plečnikův kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
Hlavní město Praha rozšíří seznam památek o další - kubistický dům U Černé Matky Boží v Praze na Starém Městě; Plečnikův kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech; čistírnu odpadních vod v Praze v Bubenči. Ze Středních Čech přibývá park a zámek v Průhonicích.
V Ústeckém kraji je novou národní kulturní památkou vyhlášen děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.
Také kraj Vysočina přispěl Štáflovou chalupou v Havlíčkově Brodě a klášterem premonstrátů v Želivě.
Ze Zlínského kraje přibudou hřbitov ve Střílkách a fojtství ve Velkých Karlovicích.
Slovenská strela - muzeum Tatra Kopřivnice
Z movitých památek bude nejvyšší ochranu státu požívat zlomek latinského překladu Dalimilovy kroniky. Dále se mezi movitými památkami nově objevuje také železniční motorový vůz Slovenská strela z roku 1936. Tato vozová jednotka v podstatě až do provozu Pendolina a moderních souprav EuroCity držela rekord na trase
Praha - Bratislava. Zatímco nejrychlejší parní vlak dokázal tehdy ujet trasu 397 kilometrů se třemi zastávkami za 351 minut, motorový vlak zvládl tuto trasu s jednou zastávkou za zhruba 260 minut.
Související článek:
Národní kulturní
památky České republiky do června 2010 Jan Hájek Zeměpisné sdružení |