Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na jeden rok propůjčován EU jednomu či více evropským městům, která mají pak po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Původně byla tato města volena na základě kulturní historie, naplánovaných akcích a schopnosti projekt podpořit finančními prostředky a infrastrukturou. Nová studie z roku 2004 nyní považuje udělení titulu spíše jako podnět ke kulturnímu rozvoji a dalším změnám v daném městě.
S myšlenkou sblížit evropská města byl projekt Evropské město kultury představen dne 13. července 1985 na Radě EU. Od té doby se změnilo nahlížení na tuto iniciativu mezi obyvateli evropských měst a kulturní a sociálně ekonomický přínos tohoto titulu pro vítězná města stále roste díky velkému počtu návštěvníků, které jim toto prvenství přináší.
V roce 1991 vytvořili organizátoři různých Evropských měst kultury síť, která dovolovala výměnu a porovnávání informací pro budoucí organizátory. Tato síť vypracovala v roce 1994 studii o přínosu Evropských měst kultury od jejich vytvoření. Roku 1999 bylo Evropské město kultury přejmenováno na Evropské hlavní město kultury a bylo financováno programem Kultura 2000. Dne 25. května 1999 evropský parlament navrhl začlenit tuto událost do rámce Evropského společenství a představil nový postup výběru Evropských hlavních měst kultury pro období let 2005-2019. Tento návrh byl přijat a proto každý členský stát EU má možnost nejméně jednou za toto období vybrat na svém území Evropské hlavní město kultury.
Zástupci Evropských hlavních měst kultury, zástupci kandidátských měst a síť hlavních měst kultury mimo Evropskou unii vytvořili síť Evropských hlavních měst a Měsíců kultury (ECCM). To je nevládní organizace se sídlem na ministerstvu kultury v Luxembourgu. Jejím hlavní cílem je zajišťovat výměnu poznatků a zkušeností mezi hlavními městy kultury, poskytnout nezbytnou dokumentaci a pomáhat budoucím Evropským hlavním městům kultury.
Evropským hlavním městem kultury dosud byla tato města: v roce 1985 řecké Athény, 1986
- Firenze (Itálie), 1987 - Amsterdam (Nizozemsko), 1988 - Berlin (Německo), 1989
- Paris (Francie), 1990 - Glasgow (Skotsko), 1991 - Dublin (Irsko), 1992 - Madrid (Španělsko), 1993
- Antwerpen (Belgie), 1994 - Lisabon (Portugalsko), 1995 - Luxembourg (Lucembursko), 1996
- København (Dánsko), 1997 - Thessaloniki (Řecko), 1998 - Stockholm (Švédsko), 1999
- Weimar (Německo). V roce milénia byla provedena výjimka a bylo vyhlášeno najednou devět měst: Avignon (Francie), Bergen (Norsko), Bologna (Itálie), Brusel (Belgie), Helsinki (Finsko), Krakow (Polsko), Praha (ČR), Reykjavík (Island) a Santiago de Compostela (Španělsko). Od roku 2001 byla většinou vybírána dvě evropská města
- Porto (Portugalsko) a Rotterdam (Nizozemsko), 2002 - Salamanca (Španělsko) a Bruggy (Belgie), 2003
- Graz (Rakousko), 2004 - Lille (Francie) a Genova (Itálie), 2005 - Cork (Irsko), 2006
- Patras (Řecko), 2007 - Luxembourg (Lucembursko) a Sibiu (Rumunsko), 2008 - Liverpool (Spojené království) a Stavanger (Norsko), 2009
- Linz (Rakousko) a Vilnius (Litva), 2010 - Essen (Německo), Pécs (Maďarsko) a Istanbul (Turecko), 2011
- Turku (Finsko) a Tallinn (Estonsko), 2012 - Guimarães (Portugalsko) a Maribor (Slovinsko), 2013
- Marseille (Francie) a Košice (Slovensko). Pro rok 2014 dosud města vybrána nebyla, ale budou jimi zástupci Švédska a Lotyšska, 2015
- valonské Mons (Belgie) a Plzeň (ČR). V letech 2016 budou města vybrána ze Španělska a Polska, 2017 z Dánska a Kypru, 2018 z Nizozemska a Malty a v roce 2019 bude Evropským hlavním městem kultury město z Itálie.
Do projektu Evropské hlavní město kultury 2015 se přihlásila tři města z České republiky
- Hradec Králové, Ostrava a Plzeň. Do druhého kola soutěže pak po rozhodnutí třináctičlenné poroty postoupila Ostrava a Plzeň. A o vítězi dne 8. září 2010 rozhodla porota, kterou tvořilo sedm porotců jmenovaných evropskými institucemi a šest ministrem kultury ČR. Mezi členy ze zahraničí byly Robert Scott, Manfred Gaulhofer, Danuta Glondysová, Andreas Wiesand, Mary McCarthyová, Maria Michailidová a Jyrki Johannes Myllyvirta. České porotce zastupovali: scenárista a fotograf Jaroslav Kořán, historička umění Eliška Fučíková, bývalá ředitelka Francouzského institutu v Praze Olga Poivre d´Arvorová, ředitelka Divadelního ústavu Pavla Petrová, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro Roman Bělor a ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Jejich rezultát zněl: Evropským hlavním městem kultury 2015 bude za ČR Plzeň. Jinak porota ani rozhodnout nemohla!
Mezi významné pilíře plzeňské kultury budou v příštích letech patřit mimo stávajících budov a vybavení také nové divadlo za půl miliardy korun českých. To bude postaveno v těsné blízkosti sadů Pětatřicátníků a hlavní pošty Plzeň 1. Autorem moderního projektu je portugalský architektonický ateliér Contemporânea Lda. Nové divadlo nahradí již řadu let nevyhovující Komorní divadlo a v této nové budově bude sídlit i Plzeňská filharmonie. V areálu bývalého pivovaru a později kasáren na Světovaru vznikne celá multikulturní čtvrť věnovaná designu a neprofesionálním umělcům. Přestavba bude stát asi sto milionů Kč. Město Plzeň chce znatelně proměnit i areál Štruncových sadů, který je dosud určen pouze pro vrcholový sport. Jeho přestavba na sportovně-relaxační centrum má stát 123 milionů korun českých. Do této částky se nezapočítává přestavba stávajícího fotbalového (vlastně nefotbalového) stadionu, kde bude jeho větší část zbourána (zůstane jen hlavní tribuna a i ta bude zrekonstruována. Hrací plocha bude posunuta po odstranění atletické dráhy a dalších sportovišť pro skokanské discipliny blíže k ní a kolem hřiště budou postaveny tři nové tribuny). To je ale zatím jen představa, i když již projekt existuje. A cena se určitě během příštích let změní (jak je u staveb u nás běžné) a tak jí raději nebudu uvádět, abych se nezesměšnil a čtenáře neuvedl v omyl. Také termín dokončení raději nesdělím (chtěl bych se toho dožít a vidět moderní fotbalový stánek v Plzni na vlastní oči). Určitě ale už brzy by měl obraz města vylepšit nový Gambrinus park se skate parkem, lanovým centrem a horolezeckou stěnou. Ten by měl vzniknout v těsné blízkosti historického centra a Štruncových sadů u soutoku Mže a Radbuzy na počátku řeky Berounky. Odhadované náklady na tento park jsou 125 milionů korun českých. Naplánovaná je i stavba nové budovy Západočeské galerie za 522 milionů. Tu navrhli v ateliéru brněnských architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře. Stát by měla už v roce 2014 a její součástí bude kromě výstavních prostor také kavárna či nezbytné podzemní garáže. Do kampaně „Plzeň 2015“ vhodně přispělo i rozhodnutí plzeňského science centra Techmania, které za deset milionů Kč zakoupilo do své sbírky provokativní plastiku Entropa sochaře Davida Černého. A v představách Plzeňanů jsou další připravované projekty, které by měli sloužit nejen „domácím“, ale měly by do města „přitáhnout“ další turisty z celého světa (aby nejen pojedli a popili v pivovaře a odjeli ještě ten večer z města pryč). Je třeba čtenáře informovat, že během posledních několika let v Plzni přibylo deset kvalitních hotelů se čtyřmi hvězdičkami i s prostory na pořádání konferencí či sympózií. Oblíbeným se také stále více stává na konci srpna pořádaný Pilsner Fest, obdoba mnichovského Oktoberfestu, který se koná nejen v prostorách pivovarů Prazdroj a Gambrinus, ale pro velkou návštěvnost dokonce na přilehlé komunikaci, která je po dobu Festu uzavřena. Jan Hájek Zeměpisné sdružení |