Na sto třicet speciálních tabulek už rozmístili správci v lesích Šumavského národního parku. Slouží turistům, kteří se v šumavské přírodě dostanou do úzkých. Z cedulek se dozvědí, na která telefonní čísla mohou volat z mobilu a podle uvedených souřadnic nadiktovat záchranářům i svou přesnou polohu.
Tabulky na takzvané traumatologické body umisťují správci na Šumavě už třetím rokem a jejich síť se neustále rozšiřuje.
Počátkem listopadu 2011 je umisťují do lesů v okolí Kašperských Hor. Pro případného uživatele, například zraněného má systém jasné výhody. Omezí dlouhé hovory, kdy se záchranáři snaží od člověka v nouzi získat popis místa, kde se právě nachází. Ten bývá velmi často zkreslený, ovlivněný zdravotním stavem a stresem, nebo není známý vůbec (často
"ztracenec" neví, kde se právě nachází).
Tabulka traumatologického bodu má velikost 15 x 35 centimetrů, stejný jako místopisné tabulky celorepublikového systému Klubu českých turistů. Na bílém podkladu je v horní části nápis v českém a anglickém jazyce
"tísňová volání". V levé části jsou nouzová telefonní čísla Integrovaného záchranného systému ČR s logy jednotlivých složek, dolní část je vyčleněna pro nouzová telefonní čísla Horské služby a Informační a strážní služby.
Na každé cedulce jsou souřadnice GPS a největšími číslicemi a písmeny je uveden specifický pětimístný kód. Jeho první písmeno určuje kraj umístění bodu (J– Jihočeský, P–Plzeňský), druhé písmeno přesnou pozici v daném kraji a číslo pak konkrétní traumatologický bod území.
Bude nejlepší, když tyto tabulky nebudete potřebovat, ale čert nikdy nespí…
Jan Hájek Zeměpisné sdružení |