Další experiment na urychlovači částic ve středisku CERN potvrdil to, čemu stále vědci nejsou schopni zcela uvěřit. Částice zvané neutrina létají rychleji než světlo. Je to už podruhé, co se vědci dostali k takovým výsledkům.
Vědci jsou stále opatrní ve svých závěrech. Není divu, protože pokud se podaří výsledky experimentů ověřit ještě několikrát, padne tak dosud uznávaná Einsteinova speciální teorie relativity. A to by byl převratný objev (fyzika na kolenou?).
V experimentu, jehož výsledky byly i pro samotné vědce šokem, se zjistilo, že z laboratoře CERN ve Švýcarsku dorazily částice zvané neutrina do Itálie rychleji než světlo. To se dosud zdálo nemožné, alespoň pokud by měla zůstat v platnosti Einsteinova teorie.
Kontroverzní a mimořádně překvapivé výsledky experimentu zveřejnili vědci poprvé v září 2011. Sami přitom byli velmi opatrní a neustále vědecký i laický svět ubezpečovali, že experiment je třeba ještě zopakovat. To se také stalo
- o měsíc později na konci října a pak opět počátkem listopadu.
Tyto opakované experimenty měly odpovědět na to, zda detektor OPERA neměřil špatná neutrina. A nově se teď ukázalo, že neměřil. Záhada tedy stále trvá, i když vědci ještě pořád připouštějí možnost omylu v nějaké jiné části experimentu.
Teď budou muset kontroverzní výsledky potvrdit ještě jiná pracoviště na světě (podobná jako to v Itálii jsou ve Spojených státech nebo v Japonsku).
Neutrina jsou elementární částice, které vznikají rozpadem při jaderných reakcích. Pokud by se ukázaly výsledky experimentu jako správné, mělo by to převratný dopad na současnou vědu.
"To by byla opravdu velká revoluce. Prolamovalo by to naše základní vědomosti," řekl serveru Technet.cz jeden z oslovených vědců. Jan Hájek Zeměpisné sdružení |