Nejdříve uvedu několik základních informací o NP Šumava, pak se budu věnovat novým možnostem ubytování a na závěr uvedu několik základních informací k nově otevřené tetřeví stezce.
CHKO Šumava byla vyhlášena dne 27. 12. 1963 výnosem Ministerstva školství a kultury č. 53855/63, novelizována byla výnosem Ministerstva kultury ČSR č. 5954 ze dne
17. 3. 1975. Národní park Šumava byl vyhlášen dne 20. 3. 1991 nařízením vlády ČR č. 163/1991 Sb.
Největší národní park ČR má rozlohu 68 064 ha, CHKO Šumava 99 624 ha (tvoří ochranné pásmo
NP).
Vstup do Národního parku Šumava
Nejvyšším bodem je Plechý (1 378 m n. m.), nejnižším je údolí Otavy u Rejštejna (570 m n. m.). Na Šumavě (na české straně) je pět ledovcových jezer. V NP se nacházejí Plešné, Laka a Prášilské, v CHKO Černé a Čertovo. Lesnatost dosahuje 80 % (54 100 ha), nelesní pozemky zaujímají 20 % (13 900 ha), zemědělskou plochu zabírá 9 % (5 900 ha), vodní plochy a vodní toky 1 % (1 100 ha), zástavba zaujímá 0,1 % (66 ha).
Modrava
Národní park Šumava spolu s CHKO je území, které ročně navštěvuje více než milion turistů. Nenároční turisté zde konečně budou mít novou možnost ubytování se.
Správa NPŠ jim nabídne své ubytovny, které byly pro něj ztrátové. Do objektů nakoupí nový nábytek a opraví sociální zařízení. Ubytovny by měly být k pronájmu v těchto lokalitách: Borová Lada, Rokyta, Kvilda, Kašperské Hory, Dobrá, Hartmanice, Jelení Vrchy, České Žleby a Rejštejn.
V pozadí vrch Luzný
Ubytovny v NPŠ nabídnou pokoje se společnou kuchyňkou a sociálním zařízením. Nejsou to sice „hvězdičkové hotely“, ale jistě budou mít své méně náročné hosty. Až dosud bylo pronajímání pokojů v některých ubytovnách dlouhodobě ztrátové a to i v lukrativních místech, jako jsou např. Kvilda nebo Jelení Vrchy. Ztráty v některých ubytovnách se pohybovaly od 200 do 600 tisíc korun ročně! Správa parku totiž až dosud bezplatně pronajímala pokoje dělníkům v lese, kteří sem za prací přijížděli někdy i z druhého konce republiky. V šesti ubytovnách již nebude fungovat dosavadní slevový systém, zachovaný ale zůstane v Kašperských Horách, ve Vimperku a v Českých Žlebech.
Vydra
Zůstane prostor pro ubytování např. odborných pedagogů a studentů z vysokých škol. Ti budou mít možnost ubytování se slevou i nadále ve Vimperku, Stožci a v Kašperských Horách. Do NPŠ jezdí také hodně školy za výukou. I těm vyjde park vstříc a to konkrétně v ubytovně v Českých Žlebech. Tam budou moci školy nabídku nadále využívat pro své žáky v rámci environmentálního vzdělávání.
Nabídku ubytování najdou turisté spolu i s fotografiemi na webu: npsumava.cz a ubytování si budou moci zarezervovat on-line.
Ke zlepšení služeb turistům otevřel NPŠ svůj e-shop.
Šumava má tetřeví stezku
Železná Ruda nabízí turistům další naučnou trasu. Nová tetřeví stezka je dlouhá devět kilometrů a krásy přírody si na ní mohou užívat pěší i cyklisté. Je to už čtvrtá naučná stezka, která během roku vznikla v tomto koutu západočeské Šumavy.
Výchozí bod stezky je v místě bývalého zámečku Debrník. Cesta se stáčí spolu s červeně značenou turistickou trasou směrem k jezeru Laka. Končí u odbočky k vrchu Polom. Zajímavá je v tom, že se dotýká života, výskytu i historie tetřeva, který je na Šumavě hodně diskutovaným tvorem. Kvůli jeho populaci se totiž do různých oblastí vůbec nesmí vstoupit.
Tato trasa se ještě s dalšími naučnými železnorudskými stezkami stala náhradou za původně naplánovanou Lávkovou cestu, kterou zakázaly Železné Rudě vybudovat orgány ochrany přírody. Důvodem zákazu byl právě tetřev a jeho rušení turisty.
Texty, které tvoří pět zastavení tetřeví stezky, byly posbírány z několika zdrojů tak, aby byly co nejvíce objektivní (téměř každý zdroj informací totiž o tetřevech sděluje něco jiného).
Snad nová stezka přiláká turisty stejně jako v roce 2012 trasa s názvem Utajená obrana. Ta návštěvníky seznamuje s bunkry a dalšími objekty bývalé železné opony, kterých je v okolí Železné Rudy více jak padesát. Jan Hájek Zeměpisné sdružení |