Neobyčejná zeleň, nespočet úchvatných vodopádů a sytě azurová barva vody - nejen na tyto přírodní krásy láká světoznámý jezerní areál Plitvických jezer, který je právem již od roku 1979 zapsaný na Seznamu světového přírodního bohatství UNESCO.
Něco málo o jezerech
Jezerní komplex leží na vápencovém podloží v proláklině, jejíž vznik se datuje do doby zhruba před osmi tisíci lety. Celé oblasti dala název říčka Plitvice, která ale neprotéká ani nespojuje žádné z jezer, nýbrž padá vysokým vodopádem do kaňonu u nejníže položeného jezera. Jezera jsou naplňovaná vodou z řek Bijela Rijeka a Crna Rijeka.
Ráz jezer, vodopádů a okolní přírody prochází neustálou proměnou díky stále probíhající erozi a změnám klimatu. Ke vzniku bariérových teras, které jsou tak typické právě pro Plitvičky, výrazně přispívají unikátní bakterie obývající mech a trávu rostoucí na terasách, díky kterým tak bariéry narůstají až o 3 cm ročně.
Komplex je rozdělen na horní a dolní jezera, kterých je dohromady 16. Nejvýše položené Prošćansko jezero je zároveň i druhým největším. Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich následným naplněním vodou. V národním parku naleznete
celkem na 140 vodopádů a 20 jeskyní.
Praktické informace
Do areálu národního parku Plitvická
jezera se snadno dostanete dvěma oficiálními vstupy, u kterých pohodlně zaparkujete (placená parkoviště) a můžete se zde samozřejmě i občerstvit. Součástí vstupenky do národního parku je i mapka, podle které se můžete v areálu orientovat. Jsou zde vyznačeny prohlídkové trasy, autobusová i lodní doprava, která je zahrnuta v ceně vstupenky. Pokladny fungují denně od 7:00 do 18:00. Poté už je na vás, jakou doporučenou prohlídkovou trasu zvolíte. Můžete si nechat poradit od zaměstnanců národního parku. Tak jako tak je ale potřeba počítat spíše s pěti hodinami volného času, který je potřeba k prohlídce tohoto úžasného místa.
Pohybovat se po areálu je možné po vyznačených trasách, po dřevěných chodníčcích a mostech, které jsou zbudované tak, aby bylo možné obdivovat krásy jednotlivých vodopádů z bezprostřední blízkosti. Cesty jsou udržované a pohyb po nich je bezpečný.
Vinnetou na Plitvičkách
Stříbrné jezero - zde byl ukryt známý poklad v jednom z filmových dílů o příbězích Vinnetoua a statečného
Old Shatterhanda. Ve filmové podobě Pokladu na Stříbrném jezeře se objevilo hned několik Plitvických jezer. Ono Stříbrné jezero bylo ve skutečnosti jezero Kaludjerovac, které se nachází v dolní soustavě jezer. Jeskyni, kde byl ukryt poklad, najdete nedaleko tohoto jezera. Nejen jezero Kaludjerovac se v tomto filmu blýsklo. Byly to právě jezera Galovac a Kozjak, u kterých chtěli bandité pověsit Freda Engela, a probíhala zde i známá přestřelka. Kromě Plitvických jezer se známé „indiánky“ natáčely i v dalším neméně zajímavém chorvatském
národním parku Paklenica, který se může stát vaším dalším objektem zájmu a turistickým cílem při pobytu v Chorvatsku.
Závěrem
Pokud zavítáte do Chorvatska a nebaví vás bezúčelné několikadenní povalování na pláži a opalování, rozhodně navštivte Plitvická jezera, kde matička příroda opravdu nešetřila krásou, kterou kdysi dávno rozdávala. Jedná se o unikátní jezerní soustavu, kterou nenajdete jen tak ve světě, natož v Evropě. A pokud jste nenapravitelní milovníci přírody a dlouhých procházek, rozhodně nesmíte minout ani národní park Paklenica, o kterém zde již byla zmínka. A že je Chorvatsko plné dalších přírodních krás a národních parků, o tom se můžete sami přesvědčit právě jejich návštěvou!
Článek vznikl ve spolupráci s CK Mundo, která nabízí poznávací zájezdy
do Chorvatska Barbora Nová |