O hradu Eilean Donan tvrdí Skotové, že je to nejfotografovanější hrad na světě. Když ho spatříte v zapadajícím slunci jak se zrcadlí na vodní hladině Loch Duich, zjistíte že na tom tvrzení asi něco bude a že žádná paměťová karta ve fotoaparátu není dost velká.
Hrad Eilean Donan je minimálně jeden z nejvelkolepějších hradů v severním Skotsku. Neohromí svou velikostí, ale úžasnou polohou na ostrově, podle kterého byl také pojmenován. Ostrůvek sám nese jméno keltského světce a mučedníka Donana.
Jako pevnost na obranu proti Vikingům ho tady začal stavět už v roce 1220 Alexander II. Hrad má strategicky výhodnou polohu nad soutokem zálivů Alsh, Long a Duich. Dominuje mu střílnami opatřená věž zvedající se přímo od vodní
hladiny a díky ní budí stále dojem nedobytnosti.
Později ho Alexander III. daroval jistému Colinu Fitzgeraldovi, synovi irského hraběte z Desmondu, jenž byl předkem Mackenziovců. Jeho hradby ale poskytly útočiště také jednomu z nejvýznamnějších skotských hrdinů, Robertu Bruceovi, který byl později korunován králem jako Robert I., ale to už byl začátek století čtrnáctého. V 16. století ho pak zdědil rod Macraeů, jehož potomci žijí dodnes.
V dobách své největší slávy byl hrad skutečně velmi pevný a odolný, podle legendy ho údajně dokázali ubránit pouze dva muži a chlapec proti mnohonásobné přesile.
V době jakobitského povstání v roce 1719 byl ale hrad nejdříve obsazen španělskými válečnými jednotkami, které měly pomoci Starému Pretendentu, Jakubu Stuartovi
k moci. Když se o tom ale dozvěděl anglický král Jiří, poslal sem válečné lodě, které vyhnaly Španěly pryč, a hrad pomocí španělských zásob střelného prachu vyhodili angličané do povětří.
Obnovy se hrad dočkal teprve o dvě stě let později. V letech 1912 -
1932 jej odkoupil plukovník John Macrae-Gilstrap a pustil se do oprav. Jeho současná podoba tedy pochází z této poměrně nedávné minulosti, to ale hradu na kráse nikterak neubírá. Tehdejší rekonstrukce zahrnovala i stavbu obloukovitého mostu, který měl zjednodušit dosavadní přístup na hrad. Hrad mohl být tedy v roce 1932 znovu otevřen pro veřejnost, a o tom že se rekonstrukce povedla svědčí i to kolik se tu vystřídalo filmových štábů.
Hrad se proslavil jako místo natáčení mnoha slavných filmů. Objevuje se například ve filmech Soukromý život Sherlocka Holmese (1970), Highlander s Christopherem Lambertem (1986), Loch Ness (1996), Něco se děje (Kuch Kuch Hota Hai 1998), Past (1999), Jeden svět nestačí ze série o Jamesi Bondovi, hlavní roli ztvárnil Pierce Brosnan (1999), Královna Alžběta: Zlatý věk (2007), Jak ukrást nevěstu (2007). U pokladny tak dnes můžete zakoupit nejen nejrůznější suvenýry, ale také filmové fotografie.
Na pevnině u mostu má hrad v současné době své parkoviště (které v letní sezóně často nestačí přívalu turistů), návštěvnické centrum, kavárnu, prodejnu suvenýrů i sociální zázemí. A pak všude kolem zelené kopce zvané Five Sisters of Kintail, které dosahují nadmořské výšky až 914 metrů. Lumír Pecold |