O maďarském státním svátku svatého Štěpána bylo napsáno v našich sdělovacích prostředcích již mnoho pojednání. Teprve, když se ho může člověk účastnit, tehdy pochopí, o jaký svátek jde a jaký má tato oslava pro Maďary význam.
Den svatého Štěpána je asi největší a nejoblíbenější svátek v roce (20. srpna). Je zde připomínán a oslavován první maďarský král Štěpán I. Je uctíván jako zakladatel uherského státu a je to oslava více než tisícileté historie země. Význam krále Štěpána spočívá v tom, že na konci 10. století sjednotil a usadil na současném území někdejší kočovné kmeny, že tu prosadil mezi nimi křesťanství a nemilosrdně pronásledoval nevěřící pohany. Stal se prvním jejich králem a jeho myšlenky silně ovlivňovaly i pozdější generace panovníků.
Svatoštěpánská koruna
I dnes je připomínán jeho pohled na budoucnost, že osud národa Maďarů, který přišel z daleké Asie, musí být spjatý s moderní Evropou. Byl korunován 25. prosince 1000 (jiný zdroj
uvádí 1. leden následujícího roku) korunou, kterou mu poslal tehdejší papež Silvestr II. a s požehnáním Oty III. (byl římským králem, později císařem římské říše).
Svatoštěpánská koruna v průvodu
Po celé zemi probíhají bouřlivé a hojně navštívené oslavy. V hlavním městě se konají po obou stranách Dunaje. I letos (2021) se konal, vedle pak následujících programů, tradiční velký průvod s alegorickými vozy, účastníky v krojované části a nakonec se k průvodu připojili i návštěvníci stojící po celé délce reprezentativního bulváru Andrássy út, končícího na náměstí Hösök tere (náměstí hrdinů). Jako každý rok zahájení probíhalo na Kossutově náměstí u parlamentu (vztyčení státní vlajky, projevy, mše).
Ochrana státní vlajky
Potom následují jednotlivé programy v rozličných částech města. Vystupují zde všemožní umělci nebo se lidé jen tak baví po svém. Přitom přijde na pořad i řádná konzumace maďarských specialit.
Krojovaný průvod
Zajímavý je i program kolem Matyášova chrámu vedle Rybářské bašty. Ve stáncích jsou k dostání kulinářské speciality, je k vidění i rukodělná práce šikovných babiček, které předvádějí nejrůznější domácí činnosti (pletení, tkaní, malování apod.).
Pták Turul
Na co se však všichni těší, je grandiózní ohňostroj. Je odpálen v okolí budínského hradu a na jeho světelné kreace se přijíždějí podívat lidé i z dalekého okolí a zahraničí. Hotely se na tuto událost připravují předem. Nabízejí tradiční místní speciality – guláše nebo z masa vepřového plemene mangalika (neobyčejně kvalitní maso skýtající nevšední kulinářský zážitek).
Svatý Štěpán v průvodu
Doufejme, že v příštím roce (a dalších letech) se již „kovidová“ situace uklidní a bude možné se této nevšední události osobně zúčastnit. K této příležitosti některé cestovní kanceláře pořádají krátkodobé zájezdy. Ivan Farský Zeměpisné sdružení |