Když se v rovinaté maďarské krajině země zvlní byť jen do mírného pahorku, hned je z něho hora. Nejinak je tomu i v Pannonhalmě. Svatou horou tady nazývají návrší nad malým městečkem, na kterém stojí slavný klášter. Když se za pěkného počasí z návrší rozhlédnete, uvidíte na severu město Györ a na jihu Bakoňský les. Samotné městečko s přibližně 3 600 obyvateli leží prakticky přesně na půl cesty mezi Budapeští a Vídní, ve vzdálenosti asi 120 km od obou měst.
Počátky vzniku kláštera se datují do roku 996, kdy se tu usadili mniši z Čech a založili tu jakési předmostí středověké evropské kultury na východě. To vše by nebylo pochopitelně možné bez souhlasu místních vládců. Mnichy z
Břevnovského kláštera přivedl do těchto míst zemský kníže Géza, otec prvního krále Maďarů, Štěpána. Formálně ovšem bylo opatství založeno až o pět let později v roce 1001 už králem Štěpánem I. Svatým.
Štěpán byl prý podle legendy pokřtěn přímo svatým Vojtěchem, zdá se však, že ten jej pouze biřmoval. V každém případě se ale z něho stal horlivý šiřitel křesťanství. Zlomil vzpouru velmožů, kteří nechtěli upustit od pohanství, přijmout křest a přestat s loupeživými nájezdy. Ve svém tažení rozdrtil i svého bratrance Koppányho a další Arpádovce. Založil deset biskupství a dvě arcibiskupství podřízená ostřihomskému arcibiskupovi.
Prvním arcibiskupem se stal opat Břevnovského kláštera Radla a ostřihomská katedrála byla dokonce zasvěcena českým patronům
- svatému Vítovi a Vojtěchovi. Mniši z Břevnovského kláštera tu při šíření křesťanství měli ohromný vliv a nejinak tomu bylo při výstavbě kláštera Pannonhalma, postaveného na počest svatého Martina z Tours. V 11. století tu byl postaven první kostel a klášter. Král udělil také klášteru práva, privilegia a finanční prostředky, tak aby mohl sloužit jako křesťanská misie východně od Dunaje.
Svou horlivostí si Štěpán vysloužil přídomek Svatý, ale také královskou korunu. Pravděpodobně o vánocích roku 1000 byl Štěpán I. korunován na krále z rukou papeže Silvestra II., a to korunou původně určenou pro polského Boleslava Chrabrého. Tehdy to ještě nebyla ta slavná Svatoštěpánská koruna, kterou se Maďaři dnes právem chlubí. Ta se objevila až později. Moc spojená s královským titulem ale umožnila Štěpánovi I. zcela změnit ekonomické i právní poměry v zemi, které vládl. Ve třicátých letech 11. století pak dokonce vydal dvě knihy zákonů, které kodifikovaly právní řád země, postavení krále a také církve.
V té době mniši z Pannonhalmy hráli důležitou úlohu jak v samotné církevní organizaci, tak také v diplomacii. Připomíná to třeba velký reliéf na stěně žákovského domova. Je zde zobrazen první maďarský královský pár, Štěpán I. Svatý a jeho žena Gizela Bavorská, jak svěřují výchovu svého syna, korunního prince Emericha, mnichu Gerhardovi.
V období 1.až 5. století byla tato oblast římskou provincií zvanou Panonie. Zde byl údajně otec pozdějšího svatého Martina římským důstojníkem. Udává se, že Martin se dokonce narodil v Panonii, a to někdy po roce 310, vyrostl ale v Itálii, pak jako voják sloužil v Galii a tam se také stal křesťanem a posléze biskupem v Tours. Díky západním misionářům se rozšířila jeho sláva i v rodné zemi a kopec nad Pannonhalmou se ve středověku začal nazývat jako Mons Sancti Martini
- Hora sv. Martina, nebo také jako Svatá hora Panonská.
Klášter
Nejvýraznější stavbou celého klášterního areálu je pochopitelně hlavní chrám. Archeologové tu našli zbytky zdí z 11. století a jejich pátrání prokázalo, že ve zdech současné stavby jsou významně zastoupeny také zbytky stavby pocházející z 12. století. Současný chrám je už třetí od založení kláštera a pochází ze začátku 13. století. Jeho vysvěcení se konalo pravděpodobně v roce 1224.
Pannonhalma sloužila nejen jako opora duchovní, ale také jako pevnost, jejíž mohutné zdi se z velké části dochovaly dodnes. Během válek byl chrám několikrát velmi poničen a ze středověkých dob se toho mnoho nedochovalo. Schodiště k chóru s dvěma portály z červeného mramoru pochází z 18. století, věž z konce 20. let 19. století, současný sedací nábytek v chóru pak z 60. a 70. let 19. století. Architektonicky cenná je klenba nad hlavním oltářem i klenby bočních lodí a kaple sv. Benedikta, pocházející z 80. let 15. století, kdy došlo k rozšíření chrámu.
Zato dolní kostel (krypta) se zachoval téměř ve své originální podobě z 13. století. Najdou se tu prvky pozdně románského a raně gotického stavitelství. Ve stěně naproti oltáře tu můžete spatřit mramorem obložený výklenek a dřevěný trůn, na kterém údajně sedával Štěpán Svatý při svých návštěvách v klášteře
- tak alespoň praví legenda, ta ovšem pochází až ze 17. století. Skutečností ale je, že dřevěný trůn byl do zdi krypty vestavěn už ve století třináctém.
K chloubám Pannonhalmského kláštera ještě patří pozdně románská brána Porta Speciosa, křížová pozdně gotická chodba a pak úžasná klášterní knihovna, kde je uchováváno na 360000 svazků. Mezi nimi se najde například 30 kodexů z dob mezi roky 1200 a 1600. Nejstarším zdejším rukopisem je latinská bible z 13. století. Uchovává se tu asi 260 prvotisků a najdete zde i originál zakládací listiny Pannonhalmy z roku 1001 s monogramem královského zakladatele, zrovna tak jako zakládací listinu kláštera v Tihany u Blatenského jezera z roku 1055. Ta je nejstarším dochovaným originálním rukopisem, v němž lze číst maďarská slova.
Více
foto
Řád pomohl Štěpánovi vytvořit z pohanských maďarských kmenů křesťanský stát a podržel si výrazný vliv až do r. 1786. Tehdy období rozkvětu přerušilo rozpuštění řádu Josefem II. Habsburským a klášter byl přebudován na vězení. O šestnáct let později povolil císař František II. jeho obnovení za podmínky, že mniši se postarají o vzdělávání. A tak vznikla kolej specializovaná na výchovu kněží a učitelů. "Decete" - "vyučujte" dostali mniši za úkol při obnovení klášterní činnosti a tak je tomu dodnes. Klášter je významným centrem církevního školství a vzdělanosti. Nachází se tu benediktinské gymnázium a Vysoká škola teologická sv. Gerharda, která vychovává mnichy a kněze.
Info: Klášter Pannonhalma byl na Seznam světového dědictví UNESCO zapsán v roce 1996, v roce kdy slavil tisíc let od svého založení. V tomto benediktinském opatství vznikly první dokumenty psané v maďarštině. Funguje stále jako klášter a škola.
Klášter si lze prohlédnout pouze s průvodcem. Prohlídka začíná v moderní vstupní budově u velkého parkoviště s restaurací a trvá asi hodinu. Vstupné dospělí
- 1500 Ft. Lumír Pecold |