Středoamerická republika s krásnou tropickou přírodou se nachází na stejnojmenných ostrovech asi 30 kilometrů na sever od severovýchodní Venezuely (náleží do oblouku Malých Antil). Ostrov Trinidad má rozlohu 4 827 km2, Tobago 301 km2. Přírodním unikátem země je asfaltové jezírko Pitch Lake s plochou 38 ha, hloubkou až 87 metrů, poblíž městečka La Brea na jihozápadě Trinidadu.
Geologicky náleží Trinidad a Tobago k jihoamerické pevnině. Země má pasátové tropické klima (období dešťů trvá od června do prosince). Proto je více než 45 % území pokryto tropickým deštným pralesem.
Ostrovy objevil Kryštof Kolumbus v roce 1498, kolonizovány byly nejdříve Španěly roku 1532. V roce 1763 připadlo Tobago Britům, ti pak roku 1797 obsadili i Trinidad. Do země bylo zavlečeno z Afriky mnoho otroků (dnes tvoří černoši přes 44 % populace). Dobrovolně, po zrušení otroctví, přijížděli koncem 19. století z Indie a Číny námezdní dělníci na práce na plantážích a také indičtí obchodníci (jako do mnoha pobřežních států světa od Afriky až po Ameriku). Dnes 35 % populace tvoří potomci těchto přistěhovalců. Třetí skupinu obyvatel zaujímají mestici – 15 %, malou část tvoří potomci evropských přistěhovalců. Obyvatelstvo je na poměrně dobré vzdělanostní i životní úrovni. Asi 70 % obyvatel žije ve městech.
Od roku 1962 je Trinidad a Tobago nezávislým státem, od roku 1976 republikou s vyspělým těžebním průmyslem (těžba přírodního asfaltu a ropy – první vrty byly otevřeny již v roce 1867; zemního plynu), zpracovatelským průmyslem (zpracování bauxitu dováženého z Jamajky na hliník a petrochemie zpracovává vlastní ropu) i zemědělstvím (cukrová třtina se zpracovává na cukr a rum, druhou nejvýznamnější plodinou je kakaovník, rozšířené jsou palmy kokosové, kávovník, banánovník, citrusy, tabák, rýže a ananasovník). Význam má také rybolov.
Významnou roli má cestovní ruch, zejména na ostrově Tobago (okolí města Scarborough nabízí mnoho hotelových komplexů vysokého standardu). Známý podobně jako v brazilském Riu de Janeiru je tradiční karneval, který se koná v Port of Spainu na přelomu února a března (měl jsem to štěstí vše vidět na vlastní oči v roce 1984. Byl jsem tehdy zcela unesen pestrostí oblečení tanečnic a tanečníků a hudbou. Všude znělo kalypso. To zde zřejmě v hudební produkci dominuje dosud). Barelové kapely používají staré barely jako bicí.
Ve sportu vynikají trinidadští atleti, především sprintéři v bězích na krátké tratě a také cyklisté–sprintéři na dřevěných oválech cyklistických stadionů. Atrakcí byli bobisté na zimních olympijských hrách.
Vlajku Trinidadu a Tobaga tvoří červený list (červená barva symbolizuje vitalitu lidu, mírumilovnost a chrabrost všech obyvatel) s černým kosým pruhem, lemovaným dvěma úzkými bílými proužky (černá barva symbolizuje lid ostrovů spojených pevnými pouty solidarity, jeho sílu a jednotu i bohatství země; bílá symbolizuje mořské vlny, je barvou čistoty ideálů a rovnosti všech lidí pod sluncem). Poměr stran je 3:5.
TT – Trinidad a Tobago – info:
Rozloha 5 128 km2, počet obyvatel 1,33 mil. (2005), hustota osídlení dosahuje 260 ob./km2. Hlavním městem je Port of Spain (105 000
obyv.). Jan Hájek Zeměpisné sdružení |