V rámci cyklu přednášek o výzkumech oceánu a současných aktivitách českých badatelů bude pořádáno 17. května 2007 na Ostravské univerzitě vůbec první "Oceánografického odpoledne" v ČR. V krátké sérii volných prezentací k tématu "Česká republika a výzkum moří" vystoupí vědečtí pracovníci z univerzit a výzkumných ústavů ČR, kteří v oblastech biologie, geografie i fyzikálních věd přispívají k poznání této pro nás stále exotické a přitažlivé části naší planety.
Přednášky určené původně studentům biologických a geografických oborů budou volně přístupné i širší veřejnosti. Posluchači se dozvědí o vědeckém odvětví oceánografie, o významu železa jako chemického prvku v biologické produktivitě mořských vod, nebo o přírodovědných aktivitách našich univerzit v odkrývání tajemství života v polárních i tropických mořích. Nahlédnou ale i do neobvyklých prostředí zdánlivě již dobře poznaného Jadranu. Nebudou chybět ani epizody o vědou neplánovaných setkáních s velkým žralokem nebo obřím ploutvonožcem. Výzkumy oceánu se dají provádět z výzkumných lodí, ve spolupráci s potápěčskými centry u pobřeží exotických moří, nebo i na obrovskou vzdálenost, například využitím družic pro měření výšky hladiny oceánu.
V rámci programu vystoupí například Bohumír Janský (Katedra fyzické geografie a geoekologie PřF Univerzity Karlovy)
s tématy: Český národní výbor pro spolupráci s Mezivládní oceánografickou komisí
UNESCO. Světový oceán – většina povrchu Země. Proč se věnovat oceánografii? Zásoby vody v hydrosféře, členění světového oceánu.
Oceán – životní prostor člověka.
Michal Koblížek (Mikrobiologický ústav AV ČR) přiblíží ve svém
vystoupení pokusy s obohacováním oceánu železem. Již delší čas se předpokládá, že život rozsáhlých oblastí světového oceánu je omezen koncentrací železa v mořské vodě. Potvrdily tuto domněnku velkoplošné experimenty, které se konaly v posledních letech v Tichém a Jižním oceánu? Budeme moci zvýšit produktivitu oceánů cíleným dodáváním železa a odvrátit tak nepříznivé důsledky globálního oteplování?
Adam a Tereza Petruskovi (Katedra ekologie PřF UK) se budou zabývat zajímavými mořskými biotopy Jadranu.
Zajímá vás, co žije pod hladinou častého cíle českých turistů? (Představení zajímavých zástupců mořské fauny z prostředí skalních stěn, písečného dna i porostů
"mořské trávy").
Zdeněk Ďuriš (Katedra biologie a ekologie PřF Ostravské Univerzity) si
zvolil za téma své přednášky biologický výzkum arktických a tropických moří.
Dozvíte se něco o korýších a výzkumech mořských společenstev, o setkání s obřím ploutvonožcem a velkým žralokem, o symbióze mezi mořskými organizmy. Uvidíte
foto a video záběry ze Špicberků, Rudého moře, Karibiku a Jihočínského moře.
Viliam Vatrt (Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad, Dobruška)
se zaměří na využití měření družic pro zjištění globálního růstu oceánické hladiny.
Růst výšky oceánické hladiny v důsledku globálních klimatických změn. Družicové měření polohy oceánické hladiny. Jak rychlý je tento růst a jaký má trend? Výsledky potvrdily, že globální klimatické změny způsobují každoroční růst hladiny světového oceánu.
Jiří Hruška (potápěčské centrum Deep Blue Studio na Bali v Indonézii)
přiblíží spolupráci výzkumníků a potápěčských center, zrovna tak
jako podmořský svět Bali.
Spolupořadatelem přednášek je vedle Katedry biologie a ekologie PřF Ostravské univerzity také Český národní výbor pro spolupráci s Mezivládní oceánografickou komisí UNESCO. Ten byl zřízen v roce 2006 jako poradní orgán ministra životního prostředí ČR.
"Oceánografické odpoledne" bude zahájeno 17. května ve 13 hod. v budově Ostravské univerzity ve Slezské Ostravě na Chittussiho ulici č. 10 (napříč křižovatky naproti dolu P. Bezruč). Zdeněk Ďuriš |