První, kdo se usadil v místech, kde dnes leží Malá Morávka, byl prý jistý kovář Petzold. Údajně tady hledal železnou rudu, ale příliš se mu nedařilo a už chtěl hledání zanechat, když se u něj v noci objevil permoník s rozbitým kladívkem, které potřeboval rychle opravit.
Kovář sice bručel, ale nakonec roztopil výheň a mužíčkovi z Pradědovy družiny potřebný nástroj opravil. Samotný Praděd se mu za tuto službu odvděčil tím, že mu ukázal velká naleziště rudy na Železném vrchu. Od těch dob začalo v Jeseníkách vzkvétat hutnictví a bylo tomu tak po mnoho let.
Malá Morávka
Dnes je Malá Morávka spojena s bývalou samostatnou vesnicí Karlov. I v Karlově pověsti vyprávějí o hledačích kovových rud. Když se tu jednou objevil jakýsi Vlám a nabízel peníze tomu, kdo ho zavede do Velké kotliny, nikomu se nechtělo i když nabízenou částku stále zvyšoval. Nakonec přeci jen jeden pasáček neodolal a do Velké kotliny s ním šel.
Kapličkový vrch
Když přišli na místo, začal cizinec čarovat. Pak se rozestoupila zem a z hlubin se vyvalily hroudy zlata. Bylo ho tolik, že ho najednou nedokázal cizinec ani odvézt. A stará štola je ve Velké kotlině dodnes.
Skutečná naleziště zlata se nacházejí na sever od Malé Morávky a v minulosti ho zde dobývali páni z Vrbna i jejich následovníci. Dnes tu vzácné poklady údajně střeží duch kněžny Barbory, která kdysi i se svým milým zahynula v troskách zdejšího hradu. Ještě na začátku minulého století nacházeli lidé v okolí množství vzácných předmětů.
Kaple
To všechno jsou ovšem legendy. Jak to ale bylo se skutečným založením Malé Morávky ví nejlépe historik Igor Hornišer z muzea Kapličkový vrch.
Dokument o Malé Morávce bude Česká televize vysílat 30.6.2007 v cyklu Náš venkov.