Asuán, klidné, Nubijci poznamenané město nás vítá za tmy, ale život v ulicích se teprve rozbíhá. Přes citelné ochlazení vysedávají kuřáci vodní fajky - šíšy - venku. Těšil jsem se na pivo, ale to byl jen zlý sen. Vyzkoušeli jsme hotelovou kuchyni, ale na vylepšení chuti jsme vyrazili do ulic.
Jinak než v Luxoru a Káhiře, jsou cizinci v Assuánu spíše raritou. Ubytování bez topení jsme přežili a jako první jsme ráno museli zhlédnout gigantickou stavbu socializmu. Na rozdíl od našeho průvodce známe neblahý vliv přehrady na ekologii a o těch 300 potopených nenahraditelných památkách ani nemluvě. Nad Nilem v kopcích rozeznáváme knížecí hroby 12. dynastie Saremput.
…parníkem po Nilu se dají navštívit i jinak nepřístupné památky
Na poloostrůvek před přehradou se dostáváme bárkou v doprovodu armády. Vojáci povykují na naše manželky a jako ochranka moc nevypadají. Překrásný chrám Kalebsha byl ruským veledílem zatopen, posléze pod vodou rozřezán na 20 tunové bloky a transportován z místa, které bylo ca. 38 km vzdálené. Znovu postavený chrám je z venku i zevnitř svědkem vyspělé architektury a umělecké zručnosti egypt'anů pod řecko římskou nadvládou. Původní strop svatyně chrání vzácné fresky, zachovalé sochy. Letohrádek Trianon vnímáme celým povrchem těla, nebýt všude přítomných a dotěrných "bakšišáků".
Na blízkém ostrově Agiliki je Philae - znovu vystavěná svátost Ossiris a Isis. Philae a chrám Hator je klenot, povstalý doslova z bahna. Po zaplavení areálu 500 metrů za nynějším ostrovem se zdálo, že zmizí na věky.
Nejprve bylo nutno stavbu ohradit a vodu částečně odpumpuvat, pod vodou antickou stavbu rozebrali a bloky očistili od 25 000 tun bahna. Nyní stojí Hator, egyptsko - řecký komplex, zase na slunci. Pahorek vroubící kolonáda se vyznačuje téměř neporušenou výzdobou, portál pilonu je monumentalní a jeho hluboký reliéf výzdoby nám neobyčejnou krásou bere dech.
Návštěva třista kilometrů vzdáleného Abu simbel není v našich časových možnostech - oba chrámy ale známe ze stovek poutačů vylepených po celém Egyptě...Chrámy
Ramssese a jeho manželky se ocitly pod hladinou přehrady a po rozřezání na obrovské kamenné bloky jsou vystavěny na novém neautentickém místě.
Lodičkou se vracíme na pevninu a procházíme trhem směrem na nádraží... Jen žádný stres - odjezd je až za dvacet minut. Po několikahodinové jízdě vlakem na nás v Luxoru čeká autobus.
Všechny díly reportáže:
1. Za poznáním do
Egypta
2. Luxor, Karnak, Théby a Údolí králů
3. Asuán
4. Zpět do Káhiry
Související články:
Údolí králů -
hrobky z období Nové říše - Egypt
Memnonovy kolosy -
Théby, Egypt
Králové Egypta
G. W. Pollak Zürich |