V místech kde se Via Elio Guarnotta setkává s ulicí Arduino stojí na malém náměstíčku cihlově červený chlapík s miskou a lžící. Pro nezasvěceného je to jen prapodivná socha, nad kterou asi pouze zakroutí hlavou. Pro místní je to po celý rok symbolická postava, ale když začíná karneval, zaplní se v neděli dopoledne celé náměstíčko lidmi s úplně stejnými miskami a můžete být svědky jak se všichni s chutí ládují fazolemi.
Během karnevalu se tu jedí fazole (fagioli grassi), jednoduchý pokrm rolníků. Dříve byly fazole pro místní gastronomii typické jako pokrm chudých: bylo potřeba udělat z nouze ctnost, tj. uvařit jednoduchá, ale chutná jídla z potravin, které byly k dispozici. A staré recepty se dodnes používají nejen v mnoha rodinách, nýbrž i v restauracích.
Od sobotního večera se ve velkých kotlích vaří na náměstíčku stovky kil fazolí s párkem a vepřovou kůží, aby již od časných nedělních hodin mohly být zdarma podávány obyvatelům.
Pravda není to tak úplně zdarma, protože za vstup do města zaplatíte v tyto sváteční dny vstupné a také se očekává, že přispějete nějakým tím eurem na dobročinné účely. Fazole jsou ale výborné.
Tradice podávání pokrmu z fazolí zdarma v místním kraji pochází už ze středověku; tehdy ho chudým rozdělovala bratrstva.
Jednou ročně, na svátek Nanebevzetí Panny Marie, rozdávali šlechtici z Ivrei luštěniny těm nejchudším rodinám a povolovali pro jejich přípravu použití kamen zdarma. Byl to jediný ústupek v roce, protože jinak existovalo velké množství daní, které lidi ožebračovaly. A tak hladoví, ale pyšní obyvatelé Ivrei sice tento dar přijali, avšak nesnědli ho - raději fazole vyhazovali na ulici.
To se později změnilo, ale fazole jako symbol charity zůstaly. A tak se během karnevalu pokrm z fazolí dodnes rozdává zdarma na více než deseti místech ve městě.
Na kotle plné fazolí tu narazíte o karnevalovém víkendu a také po dva víkendy předtím (existuje přesný rozpis). Prostředky na zakoupení potravin se získávají z příspěvků občanů.
Karnevalový čas se uzavírá ve středu - první den půstu - to se ovšem
už na náměstí podává polenta s treskou. To bylo kdysi tradiční jídlo chudých o pátcích a v období půstu. Nasolená a vysušená treska se nakrájí na kousky, obalí v mouce a osmaží. Pak se smíchá s jemně nakrájenou cibulí a uvaří. K rybě se podává kukuřičná kaše - polenta. Dříve se toto jídlo podávalo v celé Ivrei, tak jako fazole,
ale dnes se o něj stará chorvatská komunita. Připravuje několik tisíc porcí na starých kamnech a pokrm se podává na oběd o Popeleční středě na náměstí Lamarmora.
|