O autorovi
Ing. Lumír Pecold působí jako fotograf, kameraman, výtvarník a nezávislý novinář. Publikuje časopisecky, v rozhlase i televizi. Samostatně napsal a nafotil knihy – Cesty do podzemí (z prostředí výzkumných výprav speleologů), Sever (expedice, dobrodružné výpravy i jen toulání evropským severem), Russland (v němčině vydalo nakladatelství Bruckmann Mnichov). Společně s V. Tkáčem napsal rozsáhlou publikaci Památky UNESCO – Střední Evropa, kterou také ilustroval a pro kterou dělal celkovou grafickou úpravu. Šedesát jeho fotografií bylo otištěno v kalendáři „Památky UNESCO“. Je také spoluautorem dvanácti televizních filmů o památkách UNESCO.
Jako fotograf, řidič, průvodce a tlumočník se podílel na rozsáhlém projektu „Sowjetunion quer durch“ pro Badenia Verlag. Dva roky fotografoval pro firmu INNOVA z USA. Jako fotograf a obrazový poradce působil pro softwarovou firmu Microsoft se sídlem v Seattlu. Jeho fotografie najdete také například v propagačních materiálech firem Gumotex, Kammsport, Meindl, Jansport, BayWa a řady dalších. Každoročně vychází také několik exkluzivních obrazových kalendářů s jeho fotografiemi.
Ing. Lumír Pecold mimo prakticky celé Evropy procestoval také Kubu, USA včetně Aljašky, Kanadu a velkou část Asie i kus Afriky. Během objevitelských výprav jeskyňářů pracoval ve společné expedici s Angličany v Picos de Europa ve Španělsku, několik let se podílel na výzkumech v Krymském krasu na Ukrajině, působil v druhé nejdelší jeskyni světa „Optimistická“ na Ukrajině, zúčastnil se expedice, při které byla objevena v té době druhá nejhlubší propast na Zemi – propast Vjančeslava Panťuchina (Bzybský hřbet) v Gruzii.
V rámci expedicí působil řadu let na Kavkaze, kde vedl sportovní, přírodovědné a etnografické výpravy do Svanetie, Chevsuretie, Osetie, Dagestánu, Kabardino-Balkárie a dalších míst. V Zakavkazsku působil v Gruzii, Arménii, Ázerbájdžánu. Své zkušenosti z této oblasti zúročil v knize Kavkaz, která byla vůbec prvním českým průvodcem po tomto nádherném pohoří skýtajícím nepřeberné možnosti „outdoor“ aktivit i výprav za poznáním a dobrodružstvím.
Během let procestoval prakticky všechny země bývalého Sovětského svazu, v zimě fotografoval pastevce sobů pod Uralem, na lyžích putoval po zamrzlém Bílém moři, na koních prošel Altaj. Natáčel filmy o památkách UNESCO v Gruzii, Arménii a Turecku. Fotil a natáčel vlky a medvědy na pomezí USA a Kanady, s horolezci navštívil řadu světových velehor, s přírodovědci karibskou oblast a Turecko, stopem a pěšky zdolal sám poušť Gobi v Mongolsku, na plachetnici se plavil po Bajkalu či Jadranu, na raftech splouval divoké řeky, na kajacích se plavil průlivy Šarlotiných ostrovů a to je jen zlomek z jeho aktivit.
Jeho filmové reportáže bylo možné vidět například v desítkách dokumentů natočených pro pořady Objektiv a Toulavá kamera v České televizi. Pro Českou televizi natáčel i v Ugandě. Několik let sbíral filmový materiál pro hodinový dokument o evropských Velikonocích, rovněž uvedený v České televizi. Obdobný hodinový dokument s názvem Čas dárků natočil o období mezi Mikulášem a Třemi králi v Evropě.
Produkoval také řadu filmových dokumentů pro firmy a instituce. Lze jmenovat například dokument o výstavbě úpravny plynu v Sosnogorsku (Rusko, Komi) pro firmy Škoda JS a Elmatherm nebo ekologický dokument o výstavbě skládky odpadů pro Ostravu, který získal cenu ministra pro životní prostředí České republiky, natáčel také pro Lázně Darkov a celou řadu dalších firem a institucí.
Jeho poslední kniha Slavnosti a rituály je pak ukázkou toho, jaké nevšední a zajímavé věci můžeme spatřit a zažít často doslova za humny. |