Hlavní stránka

Seznam památek UNESCO

<< Předchozí část <<(Konec seznamu)
Velká Británie a Severní Irsko
 
BLENHEIM
   zámek z 18. století je typickým příkladem knížecího obydlí.
 

CANTERBURY
   katedrála, kostel sv.Martina (nejstarší v Anglii) a bývalé opatství sv. Augustina. Fotografie.
 
Článek Canterburská katedrála
Článek Hrob Černého prince

DURHAM
   pevnost a katedrála z 11.-12. století jsou příklady normanské architektury.
 

EDINBURGH (Skotsko)
   historické jádro města s pevností.
 

GIANT'S CAUSEWAY (Severní Irsko)
   čedičové útvary zvané 'Obrova cesta' a skalní pobřeží v okolí. Fotografie.
 
Článek Giant's Causeway - Obrovy schody

Ostrovy Gough a Inaccessible (Gough and Inaccessible Islands) - 1995, 2004
   Ostrovy v jižním Atlantiku, přírodní rezervace a hnízdiště ptáků. K rezervaci Gough Island Wildlife Reserve v jižním Atlantiku, zapsané r. 1995, byl přidán v r. 2004 ostrov Inaccessible o rozloze 14 km2. Nyní se jedná o jeden z nejméně narušených ostrovních a mořských ekosystémů v chladné části klimatického pásma. Na útesech jsou jedny z největších kolonií mořských ptáků n a světě. Žijí tu endemitické druhy ptáků, rostlin a bezobratlých.
 

GWYNEDD (Wales)
   hrady a opevnění krále Edwarda I. z 13. století jsou příkladem obranné architektury.
 

HADRIÁNOVA ZEĎ a Hranice římského impéria - doplněno v r. 2005
  Hadriánova zeď, to jsou zbytky obranného valu, který ve 2. století postavili Římané mezi Anglií a Skotskem. - Jedná se o dvě části hraniční linie římské říše z doby jejího největšího rozmachu ve 2. století n. l., jež jsou dlouhé celkem 550 km a sahají od severozápadního Německa k Dunaji. Jsou prodloužením Hadriánovy zdi (Velká Británie) zapsané do seznamu r. 1987. Celé opevnění se původně táhlo v délce přes 5 000 km od atlantského pobřeží Británie přes Evropu až k Černému moři, odtud pak k Rudému moři a přes severní Afriku k Atlantiku. Existují zbytky zdí, příkopů, opevnění, pevností a strážních věží. Na některých částech linie se prováděly vykopávky, některé byly rekonstruovány, některé zničeny. Některé části jsou známy jen díky snímkování krajiny. V nově zapsané části se nacházejí zbytky hradeb, zdí a příkopů, téměř 900 strážních věží, 60 opevnění a osad, v nichž bydleli obchodníci a řemeslníci , jež tvořili zázemí armádě.
 Částečně také: Německo
Článek Hadriánova zeď

HENDERSON ISLAND
   ostrov v jižním Pacifiku, jeden ze skupiny ostrovů Pitcairn (patří Anglii). Představuje přírodu nedotčenou člověkem, se vzácnými endemitickými rostlinami a ptáky.
 

Historické město ST. GEORGE A PŘILEHLÉ PEVNOSTI, Bermudy (2000)
  Toto město je výborným příkladem nejranějších anglických městských kolonií v Novém světě. Pevnosti ilustrují rozvoj anglického vojenského stavitelství v období od 17. do 20. století, které souviselo především s rozvojem dělostřelestva.
 

IRONBRIDGE GORGE
   technické památky na průmyslovou revoluci v údolí řeky Severn, první železný most na světě.
 
Článek Ironbridge

LONDÝN, TOWER
   londýnský hrad. Fotografie.
 
Článek Tower - ze seznamu Světového dědictví UNESCO

LONDÝN, WESTMINSTER
   původní královská rezidence (nyní sídlo parlamentu), přestavěná v novogotickém stylu, spolu s opatstvím a kostelem z 11. století postavená Vilémem Dobyvatelem, symbol britského království.
 

MARITIME GREENWICH
   budovy v Greenwichi nedaleko Londýna a park, ve kterém jsou umístěny, jsou význačné symboly anglického uměleckého i vědeckého úsilí v 17. a 18. století. Královnin dům (the Queen`s House of Inigo Jones) byl první paladiánskou budovou na Britských ostrovech, zatímco komplex, až do nedávna používaný jako Královská námořní kolej (Royal Naval College), byl navržen architektem jménem Christopher Wren. Park vybudovaný na bázi původního návrhu muže jménem André Le Nôtre obsahuje původní Královskou observatoř (Royal Observatory), práci Wrena a vědce Roberta Hooka (Hooke).
 

Průmyslová krajina okolo města BLAENAVON (2000)
  Okolí Blaeavonu podává výmluvné svědectví o přednostech jižního Walesu jakožto jednoho z největších světových vývozců železa a uhlí v 19. století. Najdete zde všechny nezbytné součásti
 

SRDCE NEOLITICKÝCH ORKNEJÍ (1999)
  Mezi neolitické monumenty na Orknejích patří rozlehlá členěná hrobka (Maes Howe), dva obřadní kamenné kruhy (the Stones of Stennessm, the Ring of Brodgar) a osada (Skara Brae) společně s dalšími neodkrytými pohřebními, obřadními i obytnými místy. Vše tvoří pozůstatek kulturní krajiny znázorňující život před 5 tisíci lety na tomto vzdáleném souostroví severně od Skotska.
 

ST. KILDA (Skotsko) -1986, 2004, 2005
   souostroví vulkanického původu se skalními útesy a hnízdišti ohrožených druhů ptáků. R. 1986 místo zapsáno jako přírodní památka. Sopečné souostroví u Hebrid tvoří ostrovy Hirta, Dun, Soay a Boreray. Jsou zde jedny z největších útesů v Evropě, kde sídlí vzácné a ohrožené druhy ptáků, zvláště papuchalků a terejů. Mořská oblast kolem souostroví byla v r. 2004 rozšířena na téměř dvojnásobnou rozlohu. 2005 - Toto vulkanické souostroví zahrnuje ostrova Hirka, Dun, Soay a Boreray, zapsané do seznamu r. 1986 pro svou výjimečnou přírodní krásu a divokou zvěř, je od r. 1930 neobývané, avšak jsou zde důkazy o lidském osídlení po více než 2 000 let. Právě tyto pozůstatky, které svědčí o životě v extrémních podmínkách na Hebridách, založeném na zemědělství, chovu ptáků a ovcí - tj. tradiční domy, jiné stavby a systém políček - byly zahrnuty do zápisu (2005).
 

STONEHENGE, AVEBURY
   lokality památek megalitické kultury. Fotografie
 
Článek Stonehenge, Avebury
Článek Stonehenge - ze seznamu Světového dědictví UNESCO
Článek Avebury - ze seznamu Světového dědictví UNESCO
Článek West Kennet Long Barrow

STUDLEY
   královský park založený v 18. století, zámek a ruiny opatství.
 

PŘÁDELNY V DERWENT VALLEY (2001)
  V Derwent Valley ve střední Anglii najdeme několik přádelen z 18. a 19. století a také průmyslovou krajinu velkého historického významu. Moderní továrna vděčí za svůj původ přádelnám v Cromfordu, kde byly průmyslově poprvé použity vynálezy Richarda Arkwrighta. Zachovány zde zůstaly také ubytovny dělníků, a tak toto místo dokresluje i socioekonomický rozvoj oblasti.
 

NEW LANARK (2001)
  New Lanark je krásná skotská vesnice, kde svůj model průmyslové společnosti na počátku 19. století vytvořil filantrop a utopista Robert Owen. Najdeme zde impozantní tovární budovy, prostorné ubytovny pro dělníky a důstojnou školu.
 

SALTAIRE (2001)
  Vesnice Saltaire leží v Západním Yorkshiru. Je to zachovalé průmyslové městečko z druhé poloviny 19. století. Zdejší textilní závody, veřejné budovy i ubytovny dělníků jsou v dokonalé harmonii a dávají nám nahlédnout do života viktoriánské doby.
 

POBŘEŽÍ DORSETU A VÝCHODNÍHO DEVONU (2001)
  Útesy na pobřeží Dorsetu a východního Devonu zachycují takřka nepřetržitě 185 milionů let v historii země. Zdejší geomorfologické útvary a naleziště fosílií přispívají ke studiu přírodních věd již přes 300 let.
 
Článek Old Harry Rocks

Královské botanické zahrady v Kew (2003)
  Tyto botanické zahrady (založeny 1759) jsou příkladem vývoje zahradní architektury od 18. do 20. století a jejich sbírky přispěly významně k rozvoji botaniky a ekologie. Zahrady rovněž obsahují řadu budov od významných architektů z Evropy i vzdálených krajů.
 

Liverpool - staré obchodní centrum (Maritime Mercantile City) - 2004
  Celkem šest částí historického centra a doků nese svědectví o vývoji jednoho z největších světových obchodních center v 18. a 19. století. Liverpool hrál významnou roli v rozvoji britského impéria a stal se přístavem, kudy procházely tisíce lidí, např. otroci a emigranti do Ameriky. Liverpoolské doky byly pionýrem v technologiích, dopravních systémech a řízení přístavu. Součástí jsou mnohé obchodní i veřejné budovy, včetně St George´s Plateau.
 

Cornwall a West Devon - důlní krajina (2006)
  Cornwall a West Devon se přeměnil v 18. století a začátkem 19. století v důsledku rychlého rozvoje dobývání mědi a cínu. V 19. století tento region produkoval dvě třetiny světové výroby mědi a zdejší hluboké podzemní doly, depa, slévárny, nová města, přístavy i malé farmy reflektovaly všechny ta překotné změny a inovace, které tu byly realizovány.
 

Velká Británie
 
Akvadukt a kanál Pontcysyllte (2009)
  18 km dlouhý kanál se nachází na severovýchodě Walesu. Pontcysyllte Canal přes údolí na řece Dee, mezi obcemi Trevor a Froncysyllte je unikátním technickým řešením z období průmyslové revoluce počátku 19. století. Splavný akvadukt, který nese Llangollen Canal, byl dokončen a slavnostně otevřen 26. listopadu 1805 a je nejdelším a největším svého druhu ve Spojeném království. Je ukázkou civilního inženýrství průmyslové revoluce. Překonat obtížný terén znamenalo při stavbě uplatnit odvážná a inovativní řešení, zvlášť když vodní cesta nemá žádná zdymadla. Mistrovským dílem je pak akvadukt, monumentální ocelová stavba, jíž navrhl inženýr Thomas Telford.
 

Venezuela
 
CANAIMA
   národní park zahrnuje stolové hory, útesy a největší vodopád na světě.
 
Článek Jsou místa na Zemi
Článek Východní Venezuela není jen Salto Angel

CIUDAD UNIVERSITERIA DE CARACAS - univerzitní město Caracas (2000)
  Bylo postaveno podle návrhu architekta Carlose Raúl Villanueva ve 40. až 60. létech tohoto století. Je to vynikající příklad architektury 'moderního pohybu'. Areál univerzity spojuje mnoho budov do jednotného celku včetně vrcholných děl moderní architektury, jako například Aula Magna a její 'Mraky' od Alexandra Caldera, olympijský stadion atd.
 

CORO
   jedno z prvních koloniálních měst a jeho přístav jsou jediným zachovalým příkladem míšení místních a evropských tradic.
 

Vietnam
 
HA LONG
   zátoka s mnoha ostrovy (v Tonkinském zálivu) je známá vápencovými věžemi.
 
Článek Ha Long
Článek Cesta do Dračí zátoky, Vietnam

HUÉ
   komplex památek bývalého politického, náboženského a kulturního centra Vietnamu.
 

Starobylé město HOI AN (1999)
  Hoi An tvoří výjimečně dobře zachovaný příklad obchodního přístavu v jihozápadní Asii z období 15. až 19. století. Zdejší budovy a síť ulic odráží původní i cizokrajné vlivy, které se zkombinovaly, aby vytvořily toto unikátní místo.
 

SVATYNĚ MY SON (1999)
  Tam, kde se dnes nachází Vietnam, se v 4. až 13. století rozvíjela unikátní kultura, která za svůj duchovní původ vděčí indickému hinduismu. Zbytky sérií působivých věžovitých chrámů vše krásně ilustrují. Toto místo bylo po většinu své existence hlavním náboženským i politickým centrem království Champa (Champa Kingdom).
 

Národní park Phong Nha-Ke Bang (2003)
  Rozsáhlá oblast zalesněného horského krasu sahající až k Laosu je geologicky velmi rozmanitá (kromě vápence také pískovce a břidlice). Patří do ní 65 km jeskyní a podzemních řek. Plato patří mezi nejlepší příklady různých krasových forem v jihovýchodní Asii. V tropickém lese žije 461 druhů obratlovců, z toho řada endemitů.
 

Zair
 
GARAMBA
   národní park zahrnuje savany a bažiny a chrání především velké savce (slon, žirafa, hroch a bílý nosorožec).
 

KAHUZI-BIEGA
   národnímu parku v oblasti tropického deštného lesa dominují dvě vyhaslé sopky. Žijí zde horské gorily.
 

OKAPI
   rezervace chránící faunu, zvláště ohrožené druhy primátů a ptáků. Žijí v ní Pygmejové.
 

SALONGA
   národní park, největší rezervace v tropických deštných lesích je přístupná pouze po vodě. Žije zde mnoho endemitických druhů fauny.
 

VIRUNGA
   národní park, který zahrnuje bažiny, savany i lávová pole na svazích vulkánů.
 

Zambie
 
MOSI-OA-TUNYA
   Viktoriiny vodopády na hranicích obou států jsou bezpochyby jedny z nejkrásnějších na světě.
 Částečně také: Zimbabwe

Zimbabwe
 
Pahorky Matobo (2003)
  Jedná se o jednu z oblastí s nejvyšší koncentrací skalního umění v jižní Africe.Bohaté archeologické nálezy a skalní malby poskytují obraz o životě pravěkých komunit a jejich cestě k zemědělství. Náboženství Mwari, jež má své centrum právě v oblasti Matobo a datuje se možná až do doby železné, je nejvlivnější záhadnou tradicí v jižníAfrice. Dnešní obyvatelé dodnes využívají zdejší svatyně a posvátná místa.
 

GREAT ZIMBABWE
   národní památník, ruiny města z 11.-15. století, významného obchodního střediska té doby.
 

KHAMI
   národní památník, ruiny starého města, pozůstatky kultury, která kvetla v 16. století.
 

MANA POOLS, SAPI, CHEWORE
   národní park a přírodní rezervace na březích řeky Zambezi.
 

<< Předchozí část <<(Konec seznamu)
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 

Nefunguje-li nějaký odkaz či je něco nepřesně, dejte nám vědět, ať můžeme chybu co nejdříve odstranit.


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress